Sıkça Sorulan Sorular

PLM ve PDM
___________________________________________________________________________

PLM nedir?
PLM Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (Product Lifecycle Management) anlamına gelir ve bir ürüne ait tüm mühendislik, imalat ve bakımına yönelik bilgileri, dijital ortamda saklayıp, kontrol edip, kullanıcıların hizmetine sunan bir çözümdür. PLM çözümleri, ürününlerin fikirsel (concept) oluşumundan başlayarak, ömürlerini tamamlayıp, sökülüp yeniden dönüşümüne (recycling) kadar geçen tüm süreçlerin yönetilmesi ve kontrol edilmesinde kullanılmaktadır.

PDM nedir?
PDM (Product Data Management) Ürün Veri Yönetimi anlamına gelir ve ürünle ilgili bütün bilgileri ve ürünün içinde bulunduğu iş akışını (work flow) kontrol eden yazılımdır. PDM ve PLM birbirinden ayrılmaz ve PDM sistemleri PLM çözümlerinin çekirdeğidir. Günümüzde bir ürünün geliştirilmesinde sadece 3 boyutlu tasarım yazılımları tek başına yeterli gelmemektedir ve ürünün geliştirilmesindeki süreçlerin etkin işleyebilmesi için CAE, ERP, SCM ve CRM gibi çözümlerin de PDM sistemine entegre edilmesi gereklidir.

Neden PLM?
Günümüzde rakiplerinden önce ve daha sık, yenilikçi ürünleri pazara sunan şirketler büyümelerini sürdürebilirler.
  • PLM çözümleri sayesinde; farklı sektörler  (Otomotiv,Moda & Textil,Enerji,Havacılık & Savunma,Tüketici, Ürünleri & Perakende (CPG&Retail),Kamu Kurumları,Sağlık/Yaşam Bilimleri,Yüksek Teknoloji Ürünleri, Makine Endüstrisi ve Sanayi Üreticileri,Tıbbi Cihazlar,İlaç,Transport ve Logistik), farklı disiplinler (Mühendislik, Mekanik, Elektrik ve Elektronik, Yazılım) ve farklı ürün fazlarında (ürün fikri, tasarım, üretim ve montaj, satış, bakım onarım ve geri dönüş- recycling) geniş kapsamlı veri yönetimi sağlanıyor.
  • PLM, firmalara ürünlerini rakiplerinden daha hızlı tasarlayıp, piyasaya sürmelerinde zaman tasarrufu sağlıyor ve maliyetleri aşağıya çekme gibi avantajlar sunuyor. 
  • PLM çözümleri özellikle küresel şirketlerde dünyanın çeşitli yerlerinde çalışanlara aynı anda aynı projenin üstünde çalışabilme imkanı tanıyor. 
  • PLM kullanan şirketlerde ürün geliştirme sürecinde yapılan tasarım değişikliklerinin %60 seviyesine kadar azaldığı araştırma firmaları tarafından belirtilmektedir. Böylelikle prototip (ilk örnek ürün) masrafları azalmakta ve hatalı üretimlerin önüne büyük oranda geçilebilmektedir. 
  • Diğer yandan, ürünün tasarımından itibaren piyasaya sürülmesi süresi (time-to-market) kısalmaktadır.